חוק, משפט וממשל

שוכר שלא מפנה את הדירה - מה לעשות כשדייר מסרב לפנות דירה?

שוכר שלא מפנה את הדירה

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

כבעל בית או כבעל נכס, זה יכול להיות קשה ומלחיץ כאשר שוכר מסרב לפנות את הדירה. זה יכול להיות נכון במיוחד כאשר מדובר בנכסים להשכרה הממוקמים בישראל. עם זאת, בסיוע מומחים משפטיים, בעלי הדירות יכולים לפעול ולתבוע בחזרה את רכושם במינימום הפרעות והוצאות. 

מדובר בתהליך מורכב שיכול לקחת חודשים ולעלות סכומי כסף לא מבוטלים אם לא מטפלים בו כראוי. אם אתם עומדים בפני המצב הקשה של פינוי מושכר, במאמר זה נספק לכם את כל המידע שאתם צריכים לדעת על מנת לעשות זאת בצורה היעילה והאפקטיבית ביותר.

החוק בישראל בדבר פינוי מושכר

בישראל, הדיירים מוגנים על ידי חוקי השכירות משנת 1968 המתארים את הזכויות והחובות של המשכירים והשוכרים כאחד. החוק קובע כי אם שוכר לא פינה את המקום לאחר סיום חוזה השכירות שלו, על המשכיר למסור לו הודעת פינוי מושכר.

בהודעה זו יש לציין כי הם נדרשים לפנות את הדירה תוך 30 יום או לעמוד בפני תביעה משפטית. אם הם לא יעמדו בהודעה זו, אזי המשכיר יכול להמשיך בצעדים משפטיים נגדם.

מה בעלי הבית יכולים לעשות

חשוב שהמשכירים יבינו את זכויותיהם על פי החוק הישראלי לפני נקיטת צעדים נגד שוכר שלא הצליח לפנות את דירתם לאחר סיום חוזה השכירות שלהם.

במקרים מסוימים, בעלי הדירות יוכלו לנהל משא ומתן עם השוכר שלהם על מנת לפתור את המצב ללא צורך לעבור הליך משפטי יקר. עם זאת, אם המשא ומתן נכשל אז עדיף למשכירים לפנות לייעוץ משפטי מנוסה מעורכי דין המתמחים בפינוי שכירות על מנת להבטיח שהם נוקטים כהלכה בכל הצעדים הדרושים.

תהליך פינוי מושכר בישראל

על מנת שביצוע פינוי מושכר יתבצע כחוק בישראל, יש להגיש תחילה תביעה למערכת בתי המשפט. תביעה זו חייבת לכלול את כל המידע הרלוונטי על השוכר לרבות שמו, כתובתו, היסטוריית התשלומים או אי-תשלומי דמי השכירות, הסיבות מדוע יש לפנותם (כגון נזק לרכוש), וכל עובדה רלוונטית אחרת. לאחר הגשת תביעה זו, יהיה על השופט להחליט אם יש מקום לפינוי או לא.

אם ההחלטה תתקבל לטובתכם, אזי בית המשפט יוציא הודעת פינוי מושכר רשמית אותה יש למסור לדייר על ידי שריף או שוטר מוסמך.

לאחר שנמסרה להם הודעה זו, יהיו לשוכר 30 יום להתפנות לפני שניתן יהיה לנקוט נגדו הליכים משפטיים והם עלולים לעמוד לדין בגין ביזיון בית המשפט אם יישארו מעבר לתקופה זו. במהלך פרק זמן זה חשוב שכל התיקונים הנדרשים יבוצעו וכל תשלומי השכירות יתקבלו כמפורט בחוק לפני שניתן יהיה לנקוט בפעולה נוספת.

כמו כן, חשוב לציין שבמקרים מסוימים, כגון כאשר מעורבים דיירים קשישים או בעלי מוגבלויות, ייתכן שיהיה צורך לנקוט בצעדים נוספים לפני שניתן להתחיל בהליכי פינוי כגון מתן סיוע מיוחד בדיור או התאמות למי שעלול להתקשות מציאת מקום מגורים חלופי מתאים עקב מצבם הגופני. 

בנוסף, יש לתת את הדעת על דיירים שיש להם ילדים מתחת לגיל 18 המתגוררים איתם, שכן לא ניתן פשוט לפנות אנשים אלה מבלי להתחשב בנסיבות החיים הנוכחיות שלהם וביכולת למצוא הסדרי דיור מתאימים אחרים עבורם ועבורם. משפחות בתוך מסגרת זמן של 30 יום.

סיוע משפטי למשכירים

המשכירים צריכים גם לוודא שהם מודעים לכל מועדים רלוונטיים בכל הנוגע להגשת ניירת או הגשת ראיות הקשורות לתיק שלהם נגד שוכר שלא הצליח לפנות דירה בישראל. עורך דין מנוסה יוכל לספק הדרכה בנושאים אלו, כך שהמשכירים יוכלו לפעול ביעילות נגד דיירים עבריינים מבלי לבזבז זמן או כסף מיותר על התהליך.

יתרה מזאת, עורכי דין המתמחים בפינוי שכירות יהיו בעלי ידע נרחב בחוקי פינוי דיירים בישראל ויוכלו לנסח טיעונים חזקים בשם לקוחותיהם בבוא הזמן להליכים בבית המשפט.

לסיכום המאמר בנושא פינוי מושכר שלא מפנה את הדירה

ניווט בסכסוכי שכר דירה כבעל בית יכול להיות מאתגר אך עם ייצוג משפטי מתאים לא תצטרכו לעבור את זה לבד! ודאו שאתה מבינים את הזכויות שלכם כמו גם את הזכויות של השוכר שלכם על פי החוק הישראלי לפני שתנקטו פעולה כלשהי נגדם על כך שלא פינו את הנכס שלכם לאחר סיום חוזה השכירות שלהם.

בעזרתם של עורכי דין מנוסים המתמחים בפינוי השכרה, תהיה לכם שקט נפשי בידיעה שאתם נוקטים נכון בכל הצעדים הנדרשים תוך חתירה לצדק עם עצמכם והשבת רכושכם במהירות וביעילות.

תפריט נגישות אתר

חדש באתר היידפארק

בעקבות המצב הכלכלי שאזרחי ישראל נתקלו בשל המלחמה,
הוקמה פלטפורמה חדשנית - עם מעל 80% הצלחה!

- פיננסי נט -

בכדי לעזור כמה שניתן למצב הכלכלי של כל אזרח ואזרחית במדינה.

רוצים לבדוק ללא עלות אם מגיעים לכם כספים?
לחצו הכפתור הירוק למטה

בהצלחה, מצוות אתר היידפארק💝