נושאים שונים

צבעי יסוד

צבעי יסוד

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

במאמר זה אנו נדבר על הנושא צבעי יסוד. נלמד מהם צבעי יסוד ואף נרחיב על רשימת צבעים של כל הצבעים - צבעי יסוד וצבעים נוספים. אנו מקווים שתהנו מהקריאה של מאמר זה.

צבעי יסוד הם כל הצבעים הבסיסיים שלא ניתן ליצור על ידי ערבוב צבעים אחרים. אם נתבונן על רשימת צבעים של כל הצבעים, קיימים שלושה סוגי צבעי יסוד כאלו, שלושת צבעי יסוד הללו הם: אדום, כחול וצהוב.

במבט על רשימת צבעים של כל הצבעים, נמצאים צבעים נוספים שהם לא צבעי יסוד. צבעים אלו נעשים על ידי שילוב של שני צבעי יסוד ראשוניים ליצירת צבע חדש. לדוגמה: סגול נוצר על ידי שילוב אדום וכחול, כתום נוצר על ידי שילוב אדום וצהוב, ירוק נוצר על ידי שילוב של כחול וצהוב. אז במילים אחרות אפשר לומר כי רשימת צבעים של כל הצבעים הם שילובים של שלושת צבעי יסוד - אדום, כחול וצהוב.

לאחר שלמדנו מהם צבעי יסוד ואף גילינו מהי רשימת צבעים של כל הצבעים, כעת נחקור את הנושא ערבוב צבעים.

למה ערבוב צבעים זו חוויה

ערבוב צבעים הוא אומנות. זה יכול להיות מורכב וקשה להבנה, אבל זה גם מאוד כיף. הדרך הטובה ביותר ללמוד על ערבוב צבעים היא לעשות זאת. על מנת ליצור צבעים חדשים, כדאי קודם להתבונן על טבלת ערבוב צבעים (מצורפת טבלת ערבוב צבעים בהמשך), ולאחר שחקרנו את טבלת ערבוב צבעים, אנו צריכים לעשות ערבוב צבעים של שני צבעי יסוד או יותר יחד. אדום וכחול עושים סגול, אדום וצהוב עושים כתום, כחול וצהוב עושים ירוק, וכן הלאה.

כאשר עושים ערבוב צבעים יחד, אנו מוסיפים שני צבעים או יותר יחד כדי ליצור צבע חדש. דבר זה נקרא צבע משני מכיוון שהוא נעשה על ידי ערבוב צבעים של שני צבעים ראשוניים יחד. ערבוב צבעים יכול ליצור כמה צבעים משניים ממש יפים שלא ניתן ליצור בשום שיטה אחרת.

ערבוב צבעים יכול להיות כיף גדול וזו יכולה להיות גם דרך מצוינת להשיג את הצבע המושלם עבור פרויקט מסוים. כמו כן, ערבוב צבעים יכול להיות תהליך מהנה ויצירתי וזוהי גם דרך מצוינת ללמוד על תורת הצבעים. על מנת להקל עליכם, כעת נראה טבלת ערבוב צבעים אשר תספק את היסודות של ערבוב צבעים כדי לתת לכם כמה טיפים על ערבוב צבעים.

להלן טבלת ערבוב צבעים:

 • צבעי הקשת הם אדום, כתום, צהוב, ירוק, כחול וסגול
 • כחול הוא צבע השמים והים
 • סגול הוא צבע של שמי בוקר או ערב בהירים
 • ירוק הוא צבע הדשא והעלים
 • כתום הוא צבע של עלה סתיו
 • צהוב הוא צבעם של חמאה וכנריות
 • אדום הוא צבעם של ורדים ותותים

לאחר שלמדנו למה ערבוב צבעים זו חוויה מהנה ובנוסף עברנו על טבלת ערבוב צבעים, כעת נתעסק בנושא של טבלת צבעים.

בואו נגלה מהי טבלת צבעים מכל הסוגים

טבלת צבעים היא ייצוג חזותי של הצבעים השונים הזמינים בקו מוצרים ספציפי. טבלת צבעים זו, משמשת לעתים קרובות על ידי מעצבים כדי לסייע בבחירת פלטת צבעים עבור פרויקט עיצוב.

טבלת צבעים מורכבת בדרך כלל משיפוע אחד או יותר, המראה את טווח הצבעים מבהיר לכהה, ומרוויה גבוהה לרוויה נמוכה. נקודת ההתחלה של השיפוע היא בדרך כלל הצבע הבהיר והרווי ביותר בקו המוצרים, כאשר נקודת הסיום שלו היא הצבע הכהה והפחות רווי או פשוט שחור.

מחזור החיים של טבלת צבעים מתחיל בדרך כלל בשלב רעיון שבו אין מגבלות על מה שניתן לעשות. בשלב זה, מעצבים יבחנו אפשרויות שונות לפרויקט העיצוב שלהם על ידי התנסות עם צבעים ופלטות שונות עד שימצאו משהו שהם אוהבים.

לאחר שלמדנו מהי טבלת צבעים, כעת נבין מהם צבעים משלימים.

מהם צבעים משלימים על גבי גלגל הצבעים

צבעים משלימים הם צבעים הפוכים זה לזה על גבי גלגל הצבעים. לדוגמה, סגול הוא צבע משלים לצהוב. המשמעות היא כי צבעים משלימים מייצרים את הניגודיות החזקה ביותר ונראים במיטבם כשהם משולבים יחד.

גלגל הצבעים הוא כלי שניתן להשתמש בו כדי למצוא צבעים משלימים. יש לו את כל הצבעים השונים בדוגמה עגולה עם גוונים שונים של כל צבע בין שני הקצוות (למשל, אדום, כתום, צהוב).

צבעים משלימים הם בחירה טובה לשילוב שני צבעים יחד מכיוון שהם עובדים היטב אחד עם השני. יש להם ניגודיות גבוהה, מה שגורם להם להיראות חיים וחדשים יותר.

ככלל, צבעים משלימים נועדים כדי לשמש לדברים רבים, כגון יצירת ניגודיות או בעת עיצוב לוגואים או אתרי אינטרנט.

לאחר שלמדנו מהם צבעים משלימים, כעת נרחיב גם על גלגל הצבעים.

מהו גלגל הצבעים ואיך הוא משמש אותנו

גלגל הצבעים הוא כלי שעוזר כדי לארגן צבעים. הוא משמש בדרך כלל על ידי מעצבים ואמנים כדי ליצור ערכות צבעים לעבודות שלהם. בנוסף, גלגל הצבעים יכול לשמש להרבה דברים, כמו בחירת צבעים שהולכים טוב ביחד או בחירת צבעים לא דומים מדי. מעצב עשוי להשתמש בו כאשר הוא צריך לבחור צבע רקע עבור איור או עיצוב אתר. אמן עשוי להשתמש בו כאשר הוא צריך לבחור פלטת צבעים לציור שלו.

הצורה של מעגל הצבעים הבסיסית של גלגל צבעים כוללת 12 חלקים, הנקראים גוונים:

 • גוון של מעגל הצבעים - אדום
 • גוון של מעגל הצבעים - כתום
 • גוון של מעגל הצבעים - צהוב
 • גוון של מעגל הצבעים - ירוק
 • גוון של מעגל הצבעים - כחול
 • גוון של מעגל הצבעים - אינדיגו
 • גוון של מעגל הצבעים - סגול
 • גוון של מעגל הצבעים - שישה גוונים של אפור בין כל גוון על הטבעת החיצונית

גלגל צבעים זה, הומצא על ידי סר אייזק ניוטון בשנת 1666. הוא עשה אותו לראשונה כחלק ממחקריו על אופטיקה, אך מאוחר יותר הוא גילה כי גלגל צבעים מועיל גם לאמנים.

לאחר שלמדנו מהו גלגל צבעים, כעת נתעסק בשאלה מה זה שילוב צבעים.

מהו שילוב צבעים ססגוניים

שילוב צבעים הוא דרך לשלב צבעים שונים בעיצוב. המטרה היא ליצור ערכת צבעים שעובדת היטב ביחד ותגרום לעיצוב להיראות מושך יותר. שילוב צבעים נקבע בדרך כלל על ידי המעצב ותלוי בסגנון, הנושא או המטרה של העיצוב. ישנם גם כמה כללים כלליים לבחירת שילוב צבעים טוב שרוב המעצבים עוקבים אחריהם.

שילוב צבעים יכול להתבצע משניים, שלושה, ארבעה, או אפילו יותר צבעים. חשוב לדעת שאין כללים בכל הקשור למונח שילוב צבעים. הכלל היחיד הוא שכדאי להשתמש עם שילוב צבעים בפרופורציות הנכונות.

יש אנשים שמעדיפים להשתמש עם צבעים משלימים (צבעים שיושבים זה מול זה על גלגל צבעים) בעוד שאחרים מעדיפים להשתמש בצבעים אנלוגיים (צבעים שנמצאים זה ליד זה על גלגל צבעים).

לאחר שראינו מהו שילוב צבעים, כעת נדע מהם צבעים חמים.

מהם צבעים חמים ומה הם גורמים לנו

צבעים חמים הם צבעים המעוררים תחושת נוחות, או חום. ישנם אנשים שאומרים כי צבעים חמים אלו מעוררים אצלם תחושות של רוגע, אושר ואמון. כמה דוגמאות לצבעים חמים כוללים: אדום, כתום, צהוב וחום.

ניתן להשתמש עם צבעים חמים בכל חלל כדי ליצור סביבה מרגיעה, או לעורר תחושות של נוסטלגיה לזיכרונות ילדות. כמו כן, ניתן למצוא צבעים חמים בטבע כמו בשקיעות או בחול החוף. צבעים חמים נוטים לשמש גם בסביבות נעימות או ביתיות כמו סלון או מטבח. בנוסף, ניתן למצוא צבעים חמים גם במזונות רבים ושונים כגון עגבניות, בננות ותפוחים.

וכעת נעבור גם על צבעים קרים.

עובדות על צבעים קרים והשימוש בהם

 • צבעים קרים הם ההיפך מצבעים חמים
 • צבעים קרים קשורים לעתים קרובות לחורף וללילה
 • צבעים קרים הם בדרך כלל צבעים כחולים, סגולים, ירוקים או צבע כסף
 • צבעים קרים יכולים לשמש כצבע כדי להוסיף ניגודיות לחדר או שהם יכולים לשמש כצבע הראשי בחדר לאפקט מרגיע

אנו מקווים שאהבתם את המאמר בנושא צבעי יסוד, מקווים שקיבלתם את כל המידע הנדרש ובנוסף שלמדתם דברים חדשים שלא ידעתם לפני כן, למאמרים נוספים בנושא ובנושאים אחרים מוזמנים לבקר באתרנו.

תפריט נגישות אתר

חדש באתר היידפארק

בעקבות המצב הכלכלי שאזרחי ישראל נתקלו בשל המלחמה,
הוקמה פלטפורמה חדשנית - עם מעל 80% הצלחה!

- פיננסי נט -

בכדי לעזור כמה שניתן למצב הכלכלי של כל אזרח ואזרחית במדינה.

רוצים לבדוק ללא עלות אם מגיעים לכם כספים?
לחצו הכפתור הירוק למטה

בהצלחה, מצוות אתר היידפארק💝