לימודים וקורסים

אמצעים רטוריים ואיך ניתן להשתמש בהם

אמצעים רטוריים

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

אמצעים רטוריים הם הכלים המשמשים לשכנוע קורא או קהל. הם נמצאים בדרך כלל בטקסט כתוב וניתן למצוא אותם בנאומים, בפרסומות ובספרות. כמו כן, אמצעים אלו משמשים בדרך כלל בכתיבה כדי להבהיר נקודה, לספק מידע או ליצור רגשות.

ניתן להשתמש בהם לעתים קרובות גם בפרסום כדי לעזור לקהל לראות מוצרים או שירותים באור חיובי. כמה אמצעים רטוריים כוללים אנפורה ומטאפורה.

להלן רשימה של אמצעים רטוריים שאתם עשויים למצוא בטקסט כתוב:

 • אליטרציה - צלילים חוזרים ונשנים בתחילת מילים או ביטויים.
 • אנפורה - חזרה על מילה או ביטוי בתחילת סעיפים עוקבים.
 • מטאפורה - דרך יעילה לבטא משהו באופן שאינו מובן מיד. היא עוזרת לאנשים להבין טוב יותר את המסר הבסיסי של הטקסט ולהפוך את הטקסט למעניין יותר.
 • אנטיתזה - ניגוד רעיונות על ידי הצבתם בניגוד.
 • אנתרופומורפיזם - ייחוס תכונות אנושיות לחפצים לא אנושיים.
 • אפוסתרפיה - התייחסות למשהו כאילו היה אדם או דבר לשם הדגשה.
 • קתרזיס - שימוש במילה לא מתאימה למשמעותה המילולית.

אם אתם רוצים לדעת עוד על אמצעים רטוריים, אנו ממליצים להיכנס ל- אתר מילימילים, בו תוכלו למצוא את כל המידע על אמצעים רטוריים ודקדוק של טקסט כתוב.

הסוגים הנפוצים ביותר של אמצעים רטוריים

בחלק זה, נחקור את הסוגים הנפוצים ביותר של אמצעים רטוריים ותפקידיהם.

אמצעים רטוריים הם מילים, ביטויים וסעיפים שיש להם השפעה ספציפית על קורא או מאזין. ניתן להשתמש בהם כדי להפוך טיעון למשכנע יותר או להפוך נקודה לזכורה יותר. אלו הם הכלים שבהם משתמשים כותבים כדי להפוך את הנקודות שלהם ליעילות יותר. הם משתמשים בכלים הללו בדרכים שונות כדי ליצור אפקט מסוים על הקורא.

הסוגים הנפוצים ביותר של אמצעים רטוריים כוללים:

 • פנייה לקהל - הדובר פונה לרגשות הקהל. זה נעשה על ידי שימוש בשפה טעונה רגשית או על ידי שימוש בסיפורים ואנקדוטות שמתחברים לקהל ברמה האישית.
 • סיבה ותוצאה - הדובר מחבר סיבה ותוצאה על מנת להראות כיצד דבר אחד מוביל לאחר. טכניקה זו עוזרת להם ליצור תחושת דחיפות עבור הקהל שלהם, כמו גם להפוך את הנקודה שלהם לבלתי נשכחת יותר.

אמצעים רטוריים כוללים מגוון של סוגים שונים. על ידי לחיצה כאן תוכלו לגלות את כל הסוגים של אמצעים אלו ואף ללמוד ולהרחיב את ידיעתכם בנושא.

הרחבה קצרה על מטאפורה

מטאפורה היא אמצעי רטורי המשמש להשוואה בין שני דברים שונים. הוא משמש לעתים קרובות בפרסום, שיווק ופוליטיקה. היא שימשה מאז ימי קדם כדי לסייע בהעברת רעיונות מופשטים. סופרים משתמשים במטאפורות כדי לעזור להם ליצור רעיונות וסיפורים חדשים. כמו כן, מטפורות עוזרות לנו להבין רעיונות מורכבים בצורה פשוטה. הם עוזרים מאוד ביצירת מודלים מנטליים שיעזרו לנו להבין את העולם.

במובן הבסיסי יותר, מטאפורה היא אמצעי שעוזר לאנשים להבין את המשמעות של "הנשמה" בטסקט. לדוגמה המטאפורה "ציפור אחת ביד שווה יותר משניים בשיח" משמשת לעתים קרובות כאשר משווים בין שתי אפשרויות שונות לעשות משהו או כאשר מנסים להחליט ביניהן.

להלן דוגמאות למטאפורות:

 • מכרה היהלומים הגדול בעולם נמצא בנקיקים העמוקים ביותר של כדור הארץ על רכס הרים נטוש.
 • השמש זורחת כל יום בתקווה ובחום

אנו מקווים שאהבתם את המאמר בנושא אמצעים רטוריים ואיך ניתן להשתמש בהם. מקווים שקיבלתם את כל המידע הנדרש ובנוסף שלמדתם דברים חדשים שלא ידעתם לפני כן, למאמרים נוספים בנושא ובנושאים אחרים - מוזמנים לבקר באתרנו.

תפריט נגישות אתר

חדש באתר היידפארק

בעקבות המצב הכלכלי שאזרחי ישראל נתקלו בשל המלחמה,
הוקמה פלטפורמה חדשנית - עם מעל 80% הצלחה!

- פיננסי נט -

בכדי לעזור כמה שניתן למצב הכלכלי של כל אזרח ואזרחית במדינה.

רוצים לבדוק ללא עלות אם מגיעים לכם כספים?
לחצו הכפתור הירוק למטה

בהצלחה, מצוות אתר היידפארק💝