אתר היידפארק מוצע למכירה

לפרטים והצעות נא לפנות אל גיא כהן guy3107@gmail.com

בית · פורומים · הרשם · התחברות · פתח ונהל פורום · כניסה למנהלים החלף לסקין בצבע לבן החלף לסקין הישן של הייד פארק החלף לסקין בצבע כתום החלף לסקין בצבע חום החלף לסקין בצבע צהוב החלף לסקין בצבע כחול החלף לסקין בצבע ירוק
בית · פורומים · דת ואמונה · דרישת האלהים באמצעות חקר המקרא · חוקי ההגירה למדינת התורה
שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-27/5/2004 15:00 לינק ישיר 
חוקי ההגירה למדינת התורה

1. החוקים
תאילנדי מבקש להגר לישראל. האם לפי התורה צריך להיענות לבקשתו?

עד כמה שזכור לי, שני חוקים בתורה רלבנטיים לשאלה זו:

* שמות כג33: "לא יישבו בארצך, פן יחטיאו אותך לי; כי תעבוד את אלוהיהם, כי יהיה לך למוקש" - אסור לתת לעובדי-אלילים לשבת בארצנו, כי הם עלולים להחטיא אותנו (ע"פ חז"ל, האיסור חל לא רק על עובדי-אלילים אלא על כל אדם שאינו מקיים את 7 מצוות בני-נוח - 7 כללי ההתנהגות היסודיים שמחייבים כל אדם).
* דברים כג13: "לא תסגיר עבד אל אדוניו, אשר יינצל אליך מעם אדוניו" - חייבים להציל כל עבד שנמצא בסכנה, ולתת לו מקלט (ע' במאמר הזה: http://www.hydepark.co.il/hydepark/topic.asp?topic_id=954445 בסעיף 2).

מה דינו של אדם שאינו עובד-אלילים, אך גם אינו עבד שנמצא בסכנה?

עד כמה שידוע לי, התורה לא מתייחסת בפירוש למצב זה, ומאפשרת לעם-ישראל לקבוע חוקי-הגירה ע"פ רצונו, כל עוד הם אינם סותרים את האיסור ואת החיוב שהוזכרו למעלה.

ע"פ חז"ל, בתקופה שבה המצב הלאומי של עם ישראל הוא יציב ומבוסס, ורוב בני-ישראל נמצאים בנחלתם בארץ-ישראל, יש לקבל כל נכרי שרוצה לעזוב את עבודת-האלילים ומבקש "מקלט דתי" אצלנו, אך רק בתנאי שהוא מקבל על עצמו לקיים את 7 מצוות בני-נוח בפני בית-דין של 3 ישראלים (ע"ע במאמר "דין גר תושב בימינו": http://www.tora.us.fm/tnk1/klli/mdrjim/gr_tojv.html ).

במדינת ישראל המודרנית (שבה לא נמצאים עדיין רוב בני-ישראל) נוהגים חוקים אחרים.2. מי שמפר את החוקים

כעת נשאלת השאלה, מה דינו של נכרי שמפר את החוקים, ונכנס למדינת ישראל ללא רשות?

* אם הוא עובד-אלילים - יש לגרש אותו;
* אם הוא עבד בסכנה - יש לתת לו מקלט;
אך מה צריך לעשות אם הוא לא עובד-אלילים ולא עבד בסכנה? האם חובה/מותר/אסור לגרש אותו?

לא מצאתי תשובה ברורה לשאלה זו בתורה, אך נראה לי שהרעיונות הבאים רלבנטיים לשאלה זו:

* בעלות על דירה: כשאדם נכנס בלי רשות לדירה שכורה, מותר לדייר הקבוע (השוכר את הדירה) לגרש אותו; עם-ישראל הוא מעין "שכיר" בארץ ישראל (ארצו של ה'), ולכן, כשנכרי נכנס בלי רשות לארץ ישראל, מותר לנו לגרש אותו.
* זכרון תקופת מצרים: כשהיה רעב בארץ כנען, אבותינו ירדו למצרים ונהנו מהשפע שנצבר שם. בימינו יש רעב בארצות אחרות, ואנשים מגיעים משם כדי ליהנות מהשפע (היחסי) אצלנו. צריך להתייחס אליהם כפי שהיינו רוצים שיתייחסו אלינו כשהיינו במצרים.
* הליכה בדרכי ה': אחת ממצוות התורה היא ללכת בדרכי ה', ובין השאר - להתנהג ברחמים (ע"ע http://www.tora.us.fm/tnk1/tora/jmot/drk1_mje.html ), ולכן יש להשתדל לבדוק כל אדם לגופו, לבדוק מה היה מצבו בארץ-מולדתו ומדוע בא לכאן בלי רשות, וגם אם בסופו של דבר מחליטים לגרש - יש לעשות זאת ברחמים.
ו"כל המרחם על הבריות - מרחמים עליו מן השמיים".אראל בן דב סגל
http://tora.us.fm/erelsglסמל אישי
מחובר
   
בית > פורומים > דת ואמונה > דרישת האלהים באמצעות חקר המקרא > חוקי ההגירה למדינת התורה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר