אתר היידפארק מוצע למכירה

לפרטים והצעות נא לפנות אל גיא כהן guy3107@gmail.com

בית · פורומים · הרשם · התחברות · פתח ונהל פורום · כניסה למנהלים החלף לסקין בצבע לבן החלף לסקין הישן של הייד פארק החלף לסקין בצבע כתום החלף לסקין בצבע חום החלף לסקין בצבע צהוב החלף לסקין בצבע כחול החלף לסקין בצבע ירוק
בית · פורומים · אחר · מורעלי צה''ל · גולני שלי!!!
שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 5 6 לדף הבא סך הכל 6 דפים.
נשלח ב-21/3/2005 01:13 לינק ישיר 
גולני שלי!!!

אשכול חטיבת גולני!!רקע:
חטיבת גולני הוקמה ב-28 בפברואר 1948. החטיבה מנתה בעברה 5 גדודים שמתוכם נותרו רק שניים: גדוד "ברק" (12) וגדוד "גדעון" (13). בשנת 1956 הצטרף גדוד "הבוקעים הראשון" (51) לחטיבת גולני לאחר שעזב את חטיבת גבעתי.

גדודי גולני:

גדוד 12 "ברק": נקרא על שמו של המג"ד הראשון של הגדוד, ומספרו משקף שהוא הגדוד השני חטיבה 1. בגדוד ישנן 4 פלוגות: מסלול, מסייעת, רובאית ב' ורובאית ג'.גדוד 13 "גדעון": נקרא על שמו של המג"ד הראשון של הגדוד, ומספרו משקף שהוא הגדוד השלישי בחטיבה 1. בגדוד ישנן 4 פלוגות: מסלול, מסייעת, מבצעית ומבצעית ב'. בניגוד לשאר גדודי גולני בגדוד 13 אין פלוגה רובאית, מאחר והייתה פלוגה שהפריעה לתיפקודה התקין של החטיבה ולכן פורקה, ומאז חל איסור על הקמתה של פלוגה רובאית בגדוד 13.גדוד 51 "הבוקעים הראשון": נקרא על כך שהיה הגדוד הראשון שהבקיע את הדרך לנגב שהיה נצור ב1948 (מבצע "יואב"), מספרו משקף שהיה הגדוד הראשון בחטיבה 5 (אז גבעתי). בגדוד ישנן 4 פלוגות: מסלול, מסייעת, רובאית ורובאית ג'.פלחי"ק- פלוגת חיל הקשר.הגדס"ר: גדוד הסיור של גולני כולל בתוכו את:

הפלח"ן- פלוגת ההנדסה,


הפלנ"ט "עורב"- פלוגת נגד טנקים,הפלס"ר- פלוגת הסיור אשר בתקופת לבנון נחשבה למובחרת ביחידות החטיבתיות.לחטיבת גולני משתייך גם גדוד אגו"ז - גדוד המתמחה באנטי בגרילה ולוחמה זעירה. אגוז נחשב לגדוד המובחר והמבוקש בצה"ל ועל כן היחס אליו הוא כאל יחידה.תוקן על ידי - אiריאל - 21/03/2005 1:28:24


סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:13 לינק ישיר 

כחטיבת חי"ר סדירה השתתפה חטיבת גולני בכל מלחמות ישראל, ונפלו בחלקה קרבות קשים ביותר. חטיבת גולני ממשיכה לשמור על בטחון יישובי הצפון, ובמקביל - להתאמן ולמלא משימות שמוטלות עליה בכל חלקי-הארץ.
בין הקרבות הבולטים של החטיבה:

קרב תל מוטילה: בקרב זה, שנמשך ארבעה ימים, נהדף כוח סורי שחדר לשטח ישראל, במחיר כבד לצה"ל: 40 הרוגים ו-70 פצועים.
מבצע נוקייב: פשיטה על המוצבים הסוריים בנוקייב שנערכה, ב-16 במרץ 1962, בעקבות התנכלות של הסורים לדייג בכנרת.
השתתפות בכיבוש רמת הגולן במלחמת ששת הימים,
כיבוש מוצב החרמון במלחמת יום הכיפורים.
השתתפות רצופה במלחמת לבנון במהלך כל שנות שהותו של צה"ל בדרום לבנון.
עם לוחמי החטיבה נמנות דמויות מופת שפעולותיהן משמשות כמורשת קרב לחיילי צה"ל, כדוגמת אורי אילן שנפל בשבי הסורי והעדיף את המוות על גילוי סודות צבאיים.

אתר ההנצחה ללוחמי החטיבה שנפלו בקרב נמצא בצומת גולני שבגליל.סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:14 לינק ישיר 

חטיבת גולני הוקמה ב28 - בפברואר 1948, יחד עם חטיבת 'כרמלי' , בעקבות פיצולה של חטיבת 'לבנוני' שהופקדה על ביטחון צפון הארץ. 'כרמלי' התפרשה בצפון מערב ו'גולני' בצפון מזרח.
בין הלוחמים היו חברי הגנה, אנשי היישובים באזורי הלחימה ומגוייסים מרחבי הארץ. עוד בטרם הכרזת המדינה לחמו אנשי החטיבה באזור משמר העמק,טבריה,מגדל ובמשטרות צמח וראש פינה, הגנו על הגליל העליון ועל העמקים, השתתפו בכיבוש צפת ב'מבצע יפתח' וכבשו את סג'רה הערבית, בית שאן והסביבה.
עם קום המדינה פלשו לשיטחה צבאות ערב כשבצפון תוקפים הסורים, העיראקים, הלבנונים צבאו של קאוקג'י. חטיבת גולני ניצבה מול אלה כשהיא חסרה בנשק ובידיים שייאחזו בו, כך שגם עולים חדשים צורפו ללחימה. בקרבות קשים נבלמו טורי השריון והחי"ר הסוריים, לעיתים באמצעות בקבוקי מולוטוב ובקרב פנים אל פנים, ואילו הכוחות העיראקיים נבלמו בעמק הירדן.

חיילי גולני בהתכנסות לפני הקרב, מלחמת העצמאות.


סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:14 לינק ישיר 

במבצע 'דקל', בשיתוף חטיבה 7 המשוריינת ו'כרמלי' , נטלה חטיבת גולני חלק בכיבוש אזור צרת מצבאו של קאוקג'י. כך גם בהשתלטות על הגליל, שהושלמה במבצע 'חירם', השתתפו חיילי גולני, כשצה"ל, בתנופתו, מגיע עד לנהר הליטאני.
חטיבת גולני לקחה חלק במבצע "אסף" להשתלטות על הנגב המערבי, והשתתפה במבצע 'חורב', בו נהדפו המצרים משטח ישראל. משהושלמה ההשתלטות על הנגב במבצע 'עובדה' נסתיים חלקה של החטיבה, כמו כן גם המלחמה עצמה. 'גולני' השתתפה בכיבוש דרום הנגב, בואכה אילת.סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:15 לינק ישיר 

חטיבת גולני, חטיבה מס'1 - היא הוותיקה ביותר בחטיבות צה"ל. גילה- כגיל מדינת ישראל. החטיבה הוקמה בשבוע האחרון של פברואר 48'. במסגרת תוכנית ד' של ההגנה חולקה הארץ לאזורים ,כאשר על ביטחון כל אזור ממונה חטיבה. על אזור הצפון הייתה אחראית חטיבת לבנוני ,אך היא פוצלה לשתי חטיבות קטנות יותר- כרמלי וגולני.
החיילים הראשונים של החטיבה היו איכרים ועובדי אדמה ,שחיו בקיבוצים ובמושבים בצפון -ולקחו חלק פעיל בהגנה על אזורם (הערה: סבא שלי בניהם, הוא היה צלף בגולני בשנת 48).

צלף מחטיבת גולני, שנת 1948, מלחמת העצמאות


סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:15 לינק ישיר 

הצבע החום של הכומתה -מסמל את הקשר ההדוק של לוחמי גולני לאדמה: אז- כשהיו החיילים עובדי אדמה; והיום- בתור לוחמי חי"ר.
עץ-הזית - נבחר לסמל החטיבה כי הוא מאפיין את הגליל, האזור בו לחמו לוחמי גולני בראשית דרכם. כמו כן, מדמה הוא את החטיבה, ששורשיה חזקים ומסועפים; גזעה רחב ויציב; וצמרתה -ההווה של החטיבה- ירוק ופורח תמיד.
סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:16 לינק ישיר 

במלחמת-העצמאות ולאחריה:
במלחמה הזו שחררה גולני את טבריה ,את משטרת צמח המבוצרת, ועוד... לאחר שהושלמו הקרבות בצפון ,התפנתה החטיבה לעזור במבצע "עובדה" לכיבוש אילת. כמו כן ,השתתפה החטיבה במבצע "אסף" ובמבצע "חירם". בסוף מלחמת העצמאות, עם הקמת צה"ל, פורקו רוב החטיבות שהוקמו במסגרת תכנית ד'. חטיבת גולני נשארה ,אך במתכונת שונה-
הגדודים פוזרו, ובגולני נשארו רק גדודי ברק וגדעון ,ונוסף אליהם בשנות ה-50 גדוד הבוקעים הראשון מחטיבת גבעתי.

חיילי גולני לפני התקפה, 1967


סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:17 לינק ישיר 

מבצע קדש: ('56) הסתערו לוחמי גולני על מוצבי רפיח.
מלחמת ששת הימים ולאחריה: במלחמה זאת (יוני 67') השתתפו חיילי גולני בכיבוש שכם. בקרב ההבקעה הגדול בצפון רמה"ג כבשה החטיבה את תל עזזיאת ,תל-פאחר, רמת הבניאס ואת החרמון.
כיבוש החרמון:
הר החרמון נכבש מסוריה על ידי כוח של צה"ל שהונחת ממסוקים בתום מלחמת ששת הימים. במקום הוקם מוצב מבוצר - מוצב החרמון, אשר כונה "העיניים של המדינה", שנועד לתת התראה ומידע לחיל האוויר ולמודיעין.

הר החרמון


סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:17 לינק ישיר 

בפרוץ מלחמת יום הכיפורים, ב-8 באוקטובר 1973 שהו במוצב 54 חיילים וקציני מודיעין שרובם נמנו על שלוחה של יחידה 848, כשבינהם 14 לוחמי חטיבת "גולני". בסביבות השעה 15:00 נחתו בקרבת המוצב ארבעה מסוקים סורים, כשמתוכם פרצו יחידות קומנדו סוריות והצליחו לכבוש את המוצב לאחר לחימה נואשת של חיילי צה"ל. 13 מחיילי צה"ל נהרגו, 31 חיילים נפלו בשבי הסורי ו-10 נחלצו. המפורסם בשבויים היה עמוס לוינברג, קצין בינה רשתית במודיעין אשר כונה בפי הסורים "הפרופסור היהודי" בשל הידיעות הרבות שמסר בשבי. כמו-כן הצליחו הסורים להבריח מהמוצב לסוריה ציוד התראה סודי, וזאת למרות הפצצות בלתי פוסקות של חיל האוויר הישראלי על המקום.
ב-8 באוקטובר ניסה כוח של חטיבת גולני לכבוש מחדש את המוצב, אך נכשל בכך. ב-21 באוקטובר הצליחה חטיבת "גולני" לכבוש שוב את המוצב, אך במחיר כבד מאוד של 80 הרוגים ומאות פצועים בשתי הפעולות.

פלס"ר גולני באימון שלג- התשובה המתבקשת ללקח שנלמד שנים מאוחר יותר


סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:18 לינק ישיר 

במלחמת יום הכיפורים ולאחריה:
המלחמה פרצה באוקטובר 73'. מוצב החרמון נפל בידי הסורים ,ולאחר קרבות עקובים מדם -שבהם לחמו חיילי גולני- נכבש בחזרה. לא היה זה הדבר היחיד אותו ביצעה החטיבה במלחמה זאת ,אלא רק אחד מתוך סדרת קרבות במקומות שונים ברמת הגולן.
לאחר המלחמה שבה גולני להיאבק במחבלים בגבול הצפון (שערכו פיגועים בק"ש ,נהרייה ,כפר יובל ,משגב עם). חוד החנית של המאבק- מבצע ליטאני ,שנועד להרחיק את המחבלים מן הגבול. ב-76 יצא כוח קטן של גולני למבצע "יהונתן" (אנטבה) באוגנדה.

חטיבת גולני לאחר מבצע


סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:18 לינק ישיר 

מבצע "שלום-הגליל" והלאה: במבצע זה הוכיחה החטיבה את יכולתה הרבה ואת חשיבותה בשדה הקרב. בין הישגיה נמנים כיבוש מבצר הבופור (שעד לנפילתו בידי סיירת גולני איים על יישובי הצפון) וכיבוש קטע כביש ביירות-דמשק עד למבואות ביירות.

אריאל שרון בכניסה ללבנון


המקרה המפורסם ביותר של שיתוף הפעולה בין התקשורת לממשלה היה בזמן כיבוש הבופור. ראש הממשלה דיווח כי הבופור נכבש "ללא אבדות", למרות שהיה ידוע ששישה חיילים של סיירת גולני, ביניהם מפקד הפלס"ר, רס"ן גוני הרניק, נפלו בעת הלחימה. התקשורת עצמה דיווחה על "גבורה עילאית" ו"חירוף נפשות", אך לא ציינה את נושא האבדות.

מוצב הבופור


כיבוש הבופור:
המשימה של כיבוש מבצר הבופור הוטלה על חיילי סיירת גולני ותוכננה ל-7 ביוני. היעד, מבצר הבופור, מתנשא לגובה של 700 מטר מעל פני הים, היה מבוצר היטב והגישה אליו הייתה דרך מעלה ההר התלול.
לפני ההסתערות חיל האויר הישראלי "ריכך" את המבצר, כאשר הפציץ פעמים רבות וקשות את המבצר, אך המחבלים לא נכנעו למרות האש הקשה. בזמן הרעשה הארטילרית החלו שני צוותים של גולני, בפיקודו של רס"ן גוני הרניק, לטפס, בשעת לילה מאוחרת, מצידו התלול של ההר אל פסגת המבצר.
כאשר השחר עלה, פרצו חיילי גולני בשני טורים לשני אגפי המבצר ופתחו בקרב קשה בתוך המבצר, כשהמחבלים מסתתרים במחילות ומשם הם יורים לעבר החיילים. במהלך הקרב חוסלו כל המחבלים, אך מפקד הכוח, גוני הרניק וחמישה חיילים אחרים, נפלו מאש המחבלים.
כיבוש הבופור פתח את צירי התנועה של צה"ל צפונה, ללא חשש מהפרעות.
שעות אחדות לאחר הקרב הגיעו למקום ראש הממשלה מנחם בגין ז"ל ושר הביטחון אריק שרון, ובירכו את הלוחמים על הצלחת המבצע. בגין חשב שהמבצר נכבש ללא אבידות מצד צה"ל מכיוון שאיש לא דאג לעדכנו.
בתחקירים שנערכו לאחר המלחמה נמתחה ביקורת עזה על הצורך המבצעי בכיבוש הבופור, ובמיוחד לגבי הצורך לטפס אל היעד במעלה התלול של ההר. למרות זאת, קרב הבופור נחשב עד היום בצה"ל סמל ודוגמה לנחישות, הקרבה ותעוזה.

נוף ממוצב הבופור


סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:30 לינק ישיר 

מצורף קובץ

המנון גולני!!

גולני שלי
ביצוע: יהורם גאון
מילים: עמוס אטינגר
לחן: אפי נצר


גולני שלי
היא טורי אנשים
גולני שלי
היא שמות ופנים
מקומות וזמנים
וקולות משונים
השבים ועולים למולי.

גולני שלי
היא מלחמת שחרור
גולני שלי
היא אותו הסיפור
של מצליח יעל
של כל עם ישראל
השבים ועולים למולי.

גולני, גולני שלי, גולני שלי
גולני, גולני שלי, גולני שלי
גולני, גולני שלי, גולני שלי
גולני, גולני שלי, גולני שלי.

גולני שלי
היא מלחמת קדש
גולני שלי
היא רפיח ואש
ובששת ימים
אל תל פחר נעים
אל התל הניצב ממולי.

גולני שלי
היא גם יום כיפורים
היא מוצב החרמון
בפסגת ההרים
רובאים שירו
ורעים שנותרו
בצידי הדרכים למולי.

גולני, גולני שלי...

גולני שלי
אגדה וסיפור
גולני שלי
ללא אות ועיטור
של אתמול שעבר
ולתקוות יום מחר
השבות ועולות למולי.

גולני, גולני שלי...
תוקן על ידי - אiריאל - 21/03/2005 1:34:36


סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:35 לינק ישיר 

מצורף קובץ

אין על גולני!
סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:36 לינק ישיר 

מצורף קובץ

פלס"ר גולני- כבוד!
סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:37 לינק ישיר 

מצורף קובץ

סיכת לוחם בפלס"ר גולני.
סמל אישי
מחובר
נשלח ב-21/3/2005 01:38 לינק ישיר 

מצורף קובץ

סיכת לוחם בעורב גולניתוקן על ידי - אiריאל - 21/03/2005 1:42:31


סמל אישי
מחובר
   
בית > פורומים > אחר > מורעלי צה''ל > גולני שלי!!!
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 5 6 לדף הבא סך הכל 6 דפים.